Sporty zimowe są bardzo atrakcyjną formą rekreacji. Każdy kto jest sprawny fizycznie może wybrać się a narty lub na łyżwy. Śnieżna zima i wyjazdy w góry lub na wieś, kojarzą się z ogniskami i kuligami. Taka przygoda to niezapomniane wspomnienia,do których wraca się myślami przez wiele długich zimowych wieczorów, żeby zapomnieć o zmęczeniu po pracy.
Mimo, że zimno to aktywność na świeżym powietrzu zimą sprzyja zdrowiu i przede wszystkim lepszemu samopoczuciu. Poza tym biały puch skłania do zabawy. Daje też wiele pozytywnych skojarzeń z dzieciństwem, dlatego sport i ruch na świeżym powietrzu jest taki korzystny dla naszego zdrowia psychicznego. Stoków narciarskich jest w Polsce całkiem sporo i nie tylko w wysokich górskich terenach. Wiele miast ma również swój mini stok, gdzie można się świetnie bawić. Lodowisko oczywiście jest do naszej dyspozycji w niemal każdym większym i średnim mieście, przez znaczną część roku bo zazwyczaj od listopada do kwietnia.
Warto również zaplanować weekendowy wypad ze znajomymi w góry lub do gospodarstwa agroturystycznego żeby przeżyć prawdziwy kulig z saniami ciągniętymi przez konia i zimowym ogniskiem z kiełbaskami oraz herbatą w termosach. Zima przestanie nam się kojarzyć tylko  mokrymi, śliskimi ulicami i marznięciem na przystankach autobusowych.