Osoby intensywnie uprawiające sport potrzebują diety, dopasowanej do stylu życia. Jej zadaniem jest dostarczenie odpowiedniej ilości energii oraz składników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
W czasie wysiłku sportowcy tracą duże ilości wody. Dlatego ogromnego znaczenia nabiera uzupełnianie płynów, zarówno podczas ćwiczeń, jak i po ich zakończeniu. Z myślą między innymi o osobach aktywnych fizycznie powstały napoje funkcjonalne. Zależnie od rodzaju, dostarczają one zróżnicowanej ilości składników mineralnych. W trakcie ćwiczeń sportowcy powinni sięgać po napoje izotoniczne, ze względu na to, że szybko uzupełniają one utracone składniki odżywcze. Ich skład jest zbliżony do składu płynów ustrojowych. Do picia po zakończeniu treningu nadają się soki owocowe lub warzywne, a także wody mineralne.
Każda osoba intensywnie trenująca musi pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów. Podczas wysiłku fizycznego dochodzi do dużych strat wody, co szybko może doprowadzić do odwodnienia organizmu.